Zvedací vaky pro vyprošťování letadel

Speciální vulkanizované vaky, při jejichž výrobě není použito lepidlo, s nosností 40 tun. Vaky jsou vulkanizovány při teplotě 140 °C.

Zvedací výška vaku je 3 000 mm. Maximální tlak: 6 barů. Délka a šířka nenafouknutých vaků je 4 200 x 2 200 mm. Zvedací vaky jsou vyráběny ve speciální protiskluzové úpravě. Jsou odolné proti UV záření, kerosinu (leteckému palivu), leteckým hydraulickým kapalinám, vodě, atmosferické korozi atd.

Zvedací vaky jsou složeny z pěti sekcí polštářů, které jsou pokládány na sebe. Jednotlivé sekce jsou složeny ještě každá ze tří vzduchových polštářů, které jsou naprosto samostatně ovládány. Tím je dosaženo naprosto přesné přilnutí (dosednutí) vaku na jakýkoliv tvar křídla letadla.

Vaky jsou dodávány včetně kompresorů, rozvodných hadic a speciálních tlakových rozbočovacích prostředků. Maximálně jednoduché ovládání zvedacích vaků umožnuje velmi krátké zaškolení obsluhy. Kvalitní materiál použitý na výrobu zvedacích vaků, kvalitně vyrobené pneumatické rozvody a řídící jednotka zajišťují bezporuchový provoz.

Ke zvedacím vakům je možno dodat i pneumatické základny:

 • rozměr 4 720 x 2 800 mm
 • Maximální zvedací váha je 50 tun
 • Maximální výška nafouknuté základny je 1 350 mm
 • Pneumatická základna je složena ze tří nafukovatelných polštářů

Vyprošťovací sady pro tažení letadel

Kompletní soubory prostředků pro zvedaní a tažení letadel:

 • tažná lana
 • dynamometry včetně PC a software
 • ruční navijáky
 • vysokopevnostní třmeny
 • textilní pásy
 • nekonečné smyčky, drátěná lana
 • otočné elementy
 • kladky
 • SLING – nosné traverzy
 • upevňovací kotvy

Firma ARDENT Brno dodává kompletní sady zvedacích a tažných sad v závislosti na typu letadel či na kategorii předpokládaných typů letadel využívající dané letiště.

V rámci dodávky je i zpracování kompletní dokumentace s výpočty, které typy letadel je možno zvedat či táhnout.

Veškerá dokumentace je zpracovávána v souladu s dokumenty ICAO a manuály dle jednotlivých typů letadel.

Plastové vyprošťovací rohože

Speciální plastové sítě pro vyprošťování letadel nebo pro usnadnění průchodu těžké techniky terénem.

Tow-Mat

Plastové rohože typu Mobi Mat jsou použitelné především na civilních a vojenských letištích, kde může dojít k vyjetí letadel z dráhy. Vyprošťování takto uvízlých letadel je značně obtížné a může dojít ke značnému či dokonce neopravitelnému poškození.

Plastové rohože se umisťují pod jednotlivá podvozková kola. Pevnost rohoží je velmi vysoká, a tak dovolují vyproštění i velmi těžkých letadel typu AIRBUS či Boeing.

Jedná se o typy rohoží MM3V25 zpevňované fiberglass kompozitními materiály.

Na rohože je možno umístit i speciální fluorescenční nebo reflexní hrany. Barevně je možno rohože dodávat v barvách NATO, a dále zelená, bílá, červená, zemitá hnědá.

Manipulace s rohožemi je velmi jednoduchá a nevyžaduje speciální mechanizaci. Rohože jsou protiskluzové.

Traction-Mat
rolex replica uhren

Plastové rohože umožňují rychlé vyproštění kolové techniky v rozbahněném nebo kluzkém terénu.

Traction–mat je pochopitelně možno použít i v terénu jako dočasné cesty.

Tento typ rohoží je možno skladovat velmi jednoduše, např. na streše automobilu nebo v úložném prostoru nákladního vozu. Rohože jsou odolné proti UV záření a je možno je použít v rozmezí teplot od -40 C až do +80 C.

Umístění rohoží v terénu je možno provádět ručně. Rohože se snadno čistí proudící vodou.

Tažná zařízení FT

Tažná zařízení umožňují pohyb letadel malých a středních rozměrů a váhy po letištní ploše a pojezdových drahách bez nastartování motoru a bez pomoci posádky letadla.

Zároveň není nutno použít speciální tažné tyče, které jsou nutné pro pohyb letadla při použití tahačů jako např. traktory. Tažné tyče jsou zároveň konstruovány téměř pro každý typ speciálně.

Tažné prostředky nabízené firmou ARDENT Brno umožňují zajistit pohyb letadel bez použití speciálních prostředků.

Zároveň je možno pomocí tahačů FT přemístit letadla i mimo letiště pomocí normálních komunikací.

Hlavní výhodou tahačů typu FT je schopnost manipulovat s letadly a vrtulníky po ploše letiště či obslužných plochách letiště za použití minimální síly. Manipulaci může provádět jeden zaškolený pracovník bez pomoci ostatního personálu letiště. Jednoduché, ale přesné řízení tahače umožňuje zaparkovat či vyparkovat letadlo nebo vrtulník z těsného prostoru hangáru bez obavy z poškození.

Tahače typu FT jsou velmi jednoduše ovladatelná, přesná, financně dostupná, s kompletním záručním i pozáručním servisem.

Vyrobeno v roce 2019 TDC. Všechna repliky práva vyhrazena.